Kāpēc mūsu valstī ir tik lieli nodokļi?

by balticbookkeeping on

Pirmkārt jau jāsāk ir ar to, ka Latvijā nodokļu struktūra noteikti nav tā lielākā, ja mēs salīdzinām to ar citām Eiropas un pasaules valstīm, bet nav arī tā, ka mums nodokļi būtu ļoti mazi un ņemot vērā to, ka Latvija nebūt nav bagāta zeme un mūsu vidējās algas ir daudzreiz mazākas, kā, piemēram ASV vai Vācijā, tad arī mūsu nodokļu slogs var tikt uzskatīts par lielu. Ja mēra procentos, protams, ka liekas, ka mūsu nodokļi ir samērīgi ar citām valstīm un daudzviet pat tie ir nedaudz zemāki, bet ja paskatāmies uz Latvijas cilvēku algām, tad ir redzams, ka pat šādi procenti ir ļoti liela daļa no viņu ienākumiem un pārsvarā jau dzīvošana un ēšanas izmaksas ir nemainīgas pie mums un arī citās valstīs tāpēc mums sanāk daudz lielāku daļu no sava izdzīvošanai nepieciešamā naudas apjoma maksāt nodokļos nekā citviet pasaulē. Bet tā tas ir bijis vienmēr un pat vēsturiskos laikos Grieķijā un Romā jau tika iekasēti nodokļi no visiem cilvēkiem un par šo naudu tad arī vadīta valsts.

Latvijas nodokļu sistēma ir pietiekoši komplicēta, lai to nevarētu izskaidrot viena īsā rakstā, un atklāti sakot tas arī nav vajadzīgs, jo to katrs pats var atrast dažādos likumos. Un tāpēc es gribētu vairāk padiskutēt jeb filozofēt par to, kāpēc tad mums nodokļi ir tik lieli un vai šāds nodokļu slogs ir labs vai slikts?
Pamatā jebkurā valstī, kur tiek maksāti nodokļi šī doma aiz nodokļiem ir tāda, ka visi cilvēki maksā vienādu procentuālu daļu nodokļus un tāpēc, ka sabiedrībā ir gan bagātnieki gan nabagie, tad valsts iegūt vidējo summu ar ko tad arī veidot dažādas sistēmas sākot no medicīnas līdz kārtību sargājošām iestādēm un arī aizsardzībai. Valsta tad arī visu šo budžetu, jeb visus nodokļus, ko tā iekasē izdala visās šajās jomās un arī maksā algas gan deputātiem, gan skolotājiem gan pašvaldību darbiniekiem, tādā veidā uzturot valsts birokrātisko aparātu un finansējot dažādas jomas, kuras ir izvēlētas pietiekoši svarīgas, lai tajās iesaistītos valsts nevis tiktu iesaistīti privātie uzņēmumi. Un, lai gan šāda nodokļu sistēma izklausās ļoti laba un visi cilvēki maksā savus nodokļus, lai pēc tam valsts vadība tad šo naudu novirza pareizos virzienos, bet sistēmā ir daudz un dažādi šķēršļi un nepilnības kuras tad arī sevi parāda. Piemēram, ja kādam no mums nav tāda vēlme, lai valsts mums krātu pensiju, bet mēs paši gribam nodrošināt sev pensiju gadus tad nav tāda iespēja nemaksāt sociālo nodokli, vai arī kāpēc autovadītāju maksātie nodokļi netiek lietoti pilnībā ceļu veidošanai un atjaunošanai bet tiek novirzīti citās budžeta jomās, kamēr mūsu autoceļi sabrūk? Manuprāt daudzas no šīm sistēmām varētu izveidot daudz efektīvāk un lai katrs pats varētu izvēlēties, kur un kā savu naudu maksāt. Piemēram, ja tev ir pietiekoši naudas un liela daļa no šīs naudas tiek maksāta nodokļos tu sagaidi ka pret tevi izturēsies labāk gan medicīnā gan arī citās jomās, bet tā tas nenotiek un nav nozīmes vai tu samaksā 1 miljonu vai 1 Eiro nodokļos tev ir pieejama viena un tā pati medicīna un tā pati apkalpošana, kas liekas netaisni. Protams, kādai daļai no lielāko nodokļu maksātāju nodokļu porcijas būtu jāiet uz mazāk nodrošinātu cilvēku uzturēšanu, bet noteikti ka arī daļai būtu jādarbojas tikai viņu labā, jo savādāk ir liela netaisnība pret tiem, kuri visu dzīvi ir smagi strādājuši un kāds, kurš nestrādā vispār un slaistās saņem tādu pašu aprūpi, kā tas kas strādā 12 stundas dienā bez atpūtas.

Manuprāt, ļoti labs solis no mūsu valdības bija, mikrouzņēmuma nodokļu forma, kas tad arī samazināja nodokļus tiek uzņēmējiem, kas grib iesākt savu biznesu un tādā veidā noteikti, ka radīja daudz lielāku uzņēmējdarbības vidi, kas nākotnē atnesīs vēl lielākus augļus, jo liela daļa no šiem uzņēmumiem izaugs un sāks maksāt lielos nodokļu un varbūt kāds no tiem nokļūs lielāko uzņēmumu topā un maksās tik lielas summas nodokļos, ka visi pārējie mazie uzņēmēju zemākie nodokļi būs atpelnīti. Šādi politiskie spriedumi, kas domā ne tikai par tagadni bet arī par nākotni tad ir ļoti negaidīti, bet kad tie notiek, tad tas ir daudz labāk sabiedrībai kopumā un it sevišķi tiem, kurus šāda nodokļu politika skar.

Latvija vēl ir jauna un mums ir vajadzīgs laiks lai izaugtu un gan mūsu ekonomika attīstītos gan arī cilvēku ienākumi uzkāptu līdz tādam līmenim, kā tas ir citās pasaules valstīs un tāpēc ir vajadzīga vienota politika, kas tad ir tendēta uz izaugsmi un uz biznesa vai kādas citas jomas attīstīšanu, jo pretējā gadījumā tad arī mēs nekad nenoķersim šīs lielās valstis, jo viņu attīstība notiek vēl ātrāk. Latvijai ir jābūt kā iesācēj-uzņēmumam, kurš iesaistās kādā jaunā nozarē un jādara viss pēc iespējas ātrāk un efektīvāk, lai varētu konkurēt ar lielajiem milžiem un visiem konkurentiem, jo strādājot tieši tāpat, kā viņi to dara mazais uzņēmums nekad nespēs noturēties!

Written by: balticbookkeeping