Aplokšņu algas

by balticbookkeeping on

Aplokšņu algas, jeb tā sauktā ēnu ekonomika nozīmē visus tos cilvēku ienākumus, kas netiek aplikti ar nodokļiem, kas tiek maksāti tā teikt “aploksnēs” no ienākumiem, ko uzņēmums ir guvis nemaksājot par tiem nodokļus. Parasti aplokšņu algas tiek maksātas no tā saucamās melnās kases, kas tiek veidota no ienākumiem, kuri tad arī tiek gūti nelikumīgā ceļā, piemēram, veicot fiktīvus maksājumus, pārdodot preces vai pakalpojumus bez nodokļiem vai kā savādāk apejot mūsu valsts nodokļu sistēmu. Tiek lēsts, ka pat 20% no mūsu IKP ir šī ēnu ekonomika un ja valsts spētu nodrošināt ka šīs ekonomikas īpatsvars samazinātos, tad tiktu maksāti vairāk nodokļi un atlikušais nodokļu slogs būtu mazāk uz visiem pārējiem nodokļu maksātājiem, kas cītīgi visu laiku maksā šos nodokļus. Ēnu ekonomika vienmēr ir bijusi liela problēma mūsu valstī un pēc krīzes pat līdz 40% no kopējā IKP bija tāds, no kā netika ieturēti nodokļi, tāpēc arī arī mūsu valdība pieņēma dažādus drastiskus lēmumus, kuru iespaidā tad arī tika mazināta šī ēnu ekonomika, kas vēl notiek arī šobrīd.

Aplokšņu algas parasti tiek maksātas uzņēmumos, kuri nespēj samaksāt valstij milzīgos nodokļus, kas var būt pat līdz 40% apmērā, ja rēķinam to, cik daudz darbinieks izmaksā uzņēmumam un cik šis darbinieks pats saņem naudu uz rokas. 45% ir milzīga summa un nav nozīmes ka šī nauda sadalās aptuveni uz pusēm vai pat darbiniekam, svarīgi ir tas, ka 45% nodokļi, piemēram, jauniem uzņēmumiem ir teju vai neiespējami. Iedomājieties tādu situāciju, ka tu būtu, kā uzņēmums un tu pārdotu maizi, kur tu vienu maizes kukuli pārdot vari par 1 eiro. Tad, lai tu varētu samaksāt sev algu par to, ka tu esi šo maizes kukuli veidojis tev 45% no šī viena Eiro tiks noņemti nost un tu uz rokas saņemsi vien 55 centus. Un šādi aprēķini noteikti ka nav pareizi, jo vēl protams pirms samaksas būtu vēl arī jāpērk milti un enerģija lai uzceptu šo maizi, vēl tā jātransportē un galu galā tad tu sev nevarētu samaksāt praktiski neko. Tieši tāpēc tad arī ir šāda ēnu ekonomika, kas uzņēmējiem ļauj nemaksāt šos nodokļus un maksāt lielāku naudas summu saviem darbiniekiem, pat tad, ja gan darbinieks gan uzņēmējs riskē saņemt sodu ar šādu rīcību. Nodokļu slogs 45% apmērā ir vienkārši pārāk liels, lai to varētu samaksāt un tas liktos adekvāts. Piemēram, nodokļi 20% apmērā vēl būtu pieņemami, bet 45% ir gandrīz puse un kā tu domā, kā jūtās uzņēmēji, kuriem gandrīz puse no savas naudas ir jāatdod valstij, ja viņi grib sev samaksāt algu?

Tieši tāpēc arī visi mēģinājumi apkarot ēnu ekonomiku, lai gan mazliet to mazina tomēr to iznīdēt nespēs nekad, jo vienkārši nodokļu slogs ir tik liels, ka to reāli nemaz nevar samaksāt un tāpēc uzņēmējiem arī ir šī vēlme nemaksāt nodokļus un no tā izbēgt. Ja tev būtu iespēja iegūt 45% atdevi pārkāpjot likumu, kura soda apmēri ir tik mazi, vai tu to nedarītu? Un vēl pie tam, ja tu tikko esi sācis veidot uzņēmumu un tā jau cīnies ar visiem nagiem un zobiem lai tikai nebankrotētu, bet tev vēl tik daudz nauda ir jāatdod valstij!

Written by: balticbookkeeping